2015.09 Finały EUCYS 2015 w Mediolanie


Każdego roku koniec lata jest bardzo emocjonujący dla młodych badaczy z całego świata. W drugiej połowie września odbywają się bowiem międzynarodowe finały Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS).

Od 17 września autorzy 104 prac, które wygrały krajowe edycje konkursów goszczą w stolicy Lombardii – Mediolanie.

To prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską dla nastolatków, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie. Na finałach EUCYS 2015 w Mediolanie będą reprezentują Polskę znakomici młodzi badacze: dwie specjalistki od biotechnologii, dwaj fizycy, astronomka i biolożka.

W marcu tego roku nominacje do reprezentowania naszego kraju na finałach EUCYS 2015 uzyskały projekty:

Dominiki Bakalarz z Opola, Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego, Origami BioBandage – Multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste

Michała Bączyka z Ostrowi Mazowieckiej i Pawła Czyża z Nadarzyna, Badanie zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego

Pauliny Drożak z Lublina, Badanie zależności pomiędzy anomalią temperatury na Ziemi i wybranymi cechami aktywności słonecznej

Wyjątkowo w tym roku pojawiła się możliwość zgłoszenia dodatkowego, czwartego projektu w kategorii Feeding the planet. Energy for life (która pokrywa się z tematem przewodnim tegorocznej Wystawy Międzynarodowej EXPO 2015, odbywającej się równocześnie w Mediolanie). Jury zdecydowało o przyznaniu czwartej nominacji do udziału w Międzynarodowych Finałach Sarze Berent z Gdyni, autorce pracy Badanie wpływu działania olejków eterycznych na wybrane mikroorganizmy bakteryjne i grzybowe pod kątem zastosowania jako środki ochrony roślin.

Laureatów konkursu poznamy w poniedziałek 21 września. 

Za rok finały EUCYS odbędą się w Brukseli. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci na zgłoszenia projektów badawczych do kolejnej edycji do końca listopada.


EUCYS 2015 Milan

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 33 projekty z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 22 dodatkowe. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.


Opracowanie na podstawie ec.europa.eu/research/eucys


więcej o konkursie na stronach organizatora Polskich Edycji: fundusz.org/konkurs

...i Komisji Europejskiej: ec.europa.eu/research/eucys
Comments