2016.04 Obóz w Serocku

Obóz naukowy KFnrD w Serocku


Obóz dla uczniów-naukowców

28 kwietnia w Serocku niedaleko Warszawy rozpoczyna się doroczny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Spotkają się na nim najwybitniejsi naukowcy i ich młodsi koledzy ze szkół w całej Polsce. Obóz potrwa do 8 maja.

Pod koniec kwietnia do Serocka n. Narwią przybywa (jak co roku) ponad 130 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski. Do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci - w większości dawni i niezbyt dawni stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Doroczny wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci to de facto dwa odbywające się równocześnie i obok siebie obozy wielodyscyplinarne: naukowy i ogólnorozwojowy, z równoległymi programami wykładów, spotkań i warsztatów.

Zajęcia z najlepszymi naukowcami

Celem obozu jest stworzenie wyjątkowych możliwości dla pogłębiania zainteresowań i zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim zainspirowanie uczestników do samodzielnej, wytrwałej pracy. Oczekujemy od nich aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. W programie organizatorzy przewidują bardzo różne formy zajęć, wśród których można wybierać: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Są też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).

Wśród bardzo wielu naukowców i twórców odwiedzających obóz w tym roku będą między innymi prof. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki UW, prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego UW, reżyser prof. Krzysztof Zanussi i dwaj z trzech ostatnich laureatów Nagród Fundacji Nauki Polskiej, czyli tzw. polskich nobli –  prof. Stanisław Penczek z Centrum Biologii Molekularnej i Makromolekularnej w Łodzi i prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. 

O Chrzcie Polski opowie prof. Henryk Samsonowicz z Wydziału Artes Liberales UW, a o trójwymiarowym świecie białek – prof. Mariusz Jaskólski z Wydziału Chemii UAM.

Spośród znamienitych gości obozu bardzo wielu bywa na zajęciach Funduszu regularnie. Młodsze pokolenia obozowej kadry – znakomici doktorzy, doktoranci i studenci – to w większości dawni stypendyści. Niektórzy na obóz przybędą specjalnie z zagranicy. O swojej pracy opowie między innymi jeden z uczestników głośnego odkrycia fal grawitacyjnych, dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Obóz naukowy w Serocku jest ukoronowaniem całorocznej pracy Funduszu, gdy mogą się spotkać osoby o bardzo różnych zainteresowaniach, co wyróżnia obóz na tle wielu warsztatów specjalistycznych organizowanych przez Fundusz – mówi dr Michał Mizera z Uniwersytetu Warszawskiego, dawny stypendysta i wieloletni współpracownik stowarzyszenia. – Od 30 lat, od kiedy organizujemy te obozy, jedno się nie zmieniło: atmosfera. To coś, co zostaje potem na całe życie, co my wszyscy – zarówno byli uczestnicy programu, jak i obecni stypendyści, wspominamy potem bardzo długo. Ta atmosfera powoduje nie tylko nawiązywanie przyjaźni, ale przede wszystkim – buduje dobry klimat do pracy i poznawania świata.

– Naukowcy i uczniowie to są ludzie nawzajem sobie bliscy, tylko nie mają żadnego naturalnego środowiska, żeby się spotkać. Rozmijają się: jedni siedzą w szkole, drudzy w tym czasie są na uczelni – podkreśla Maria Mach, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, również dawna stypendystka. – Wymyśliliśmy, że przynajmniej przez kilkanaście dni w roku można im dać taką okazję, żeby mogli nawzajem na siebie trafić i gdzie będą mogli się wielu rzeczy – też nawzajem – od siebie dowiedzieć.

Wiosenny obóz nie jest ostatnim punktem w całorocznym kalendarzu Funduszu. Przed uczestnikami jeszcze kilka warsztatów, indywidualne staże badawcze w najlepszych laboratoriach i obozy wakacyjne.

Program obozu (i programy archiwalne) dostępny jest na stronie: www.fundusz.org

Rekrutacja na nowy rok szkolny rusza w maju

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci nie zaprasza na swoje zajęcia wyłącznie uczniów, którzy mają same szóstki w szkole. Wręcz przeciwnie – oceny (a często także – wyniki na olimpiadach przedmiotowych) nie mają większego znaczenia.

– Szukamy ludzi z pasją. Ludzi, których świat ciekawi, dla których świat jest wyzwaniem, którzy się nie boją ciężkiej pracy. Szukamy ich po to, żeby im dać okazję do takiej pracy – wyjaśnia Maria Mach.

Nowe zgłoszenia będzie można przesyłać do Funduszu od drugiej połowy maja. Do programu zgłaszać się mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i najstarszych klas szkoły podstawowej.

Zasady rekrutacji opisane są na stronie www.fundusz.org/rekrutacja 
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci opiekuje się zdolnymi uczniami nieprzerwanie od 33 lat. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów, a w swojej działalności opiera się na pracy wolontariuszy, wśród których są najwybitniejsi w Polsce artyści i uczeni. Z pomocy stowarzyszenia skorzystały już tysiące młodych Polek i Polaków. Dziś zmieniają oblicze polskiej nauki, wyraźnie słychać ich głos w polskiej kulturze. 
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000044710).

Więcej na stronie organizacji: WWW.FUNDUSZ.ORG
ĉ
Łukasz Partyka,
26 kwi 2016, 12:17
ĉ
Łukasz Partyka,
26 kwi 2016, 12:17
ċ
Łukasz Partyka,
26 kwi 2016, 12:17
Comments