2015.03 - Festiwal Odkrycia

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy - marzec 2015

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy – spotkanie z naukowcami z przyszłości

W dniach 20-22 marca w Warszawie odbędzie się trzeci już Festiwal Młodych Badaczy ODKRYCIA. Organizują go wspólnie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Centrum Nauki Kopernik i Mars Society Polska.

Święto młodych naukowców rozpocznie się w tym roku od… zaćmienia Słońca. A potem napięcie będzie już tylko rosło. Festiwal łączy krajowe finały dwóch konkursów dla młodych badaczy oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i nauczycieli. To spotkanie różnych pokoleń naukowców – uczniów, studentów i doktorantów, doświadczonych badaczy zasiadających w jury, gości Festiwalu.

Gimnazjaliści uczestniczący w konkursie ASTROBOT, podzieleni na drużyny, budują i programują roboty badawcze. Poznamy również najlepsze projekty misji kosmicznych, które samodzielnie napisali w pierwszym etapie konkursu.

Równocześnie zostanie rozstrzygnięta bardzo prestiżowa Polska Edycja 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Przy plakatach swoich projektów spotykają się autorki i autorzy 20 najlepszych uczniowskich prac badawczych z różnych dziedzin. Jurorzy rozmawiają z każdym z nich, by wyłonić projekty, które będą reprezentować Polskę na wrześniowych międzynarodowych finałach w Mediolanie. Młodzi Polacy od wielu lat odnoszą spektakularne sukcesy w międzynarodowych finałach tego trudnego konkursu – więcej nagród zgromadziły tylko Niemcy i Wielka Brytania.

Przez dwa pierwsze dni festiwalu uczestnicy obu konkursów mają wiele pracy. Odbywają się sesje rozmów z jurorami, warsztaty i prezentacje, trwa budowa i programowanie robotów. W ramach festiwalu zaplanowano także warsztaty dla nauczycieli dotyczące popularyzacji nauki i pracy ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy zwiedzą też oczywiście interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik i wysłuchają koncertu muzyki poważnej pod rozgwieżdżoną kopułą Nieba Kopernika.

W niedzielę szereg wydarzeń festiwalowych otwartych jest dla publiczności. W Centrum Nauki Kopernik w godzinach 10:00-15:00 można będzie obejrzeć finałowe prace badawcze zgłoszone przez starszych uczniów i śledzić emocjonujący Turniej Robotów Badawczych – maszyn zaprogramowanych przez młodszych uczestników festiwalu. O 12:00 wysłuchamy wykładu otwartego prof. Jana Błęckiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN pod tytułem TLE – tajemnicze zjawiska w górnej atmosferze. Wczesnym popołudniem poznamy wyniki obu konkursów.

Warto odwiedzić Centrum Konferencyjne CNK w niedzielne przedpołudnie 22 marca i spotkać się z grupą niezwykłych uczniów – porozmawiać z młodymi badaczami o ich projektach i fascynacji nauką. Poznać „naukowców z przyszłości” – o ich kolejnych odkryciach usłyszymy za parę lat…

Dowiedz się więcej o Festiwalu Odkrycia: odkrycia.fundusz.org

Patronat medialny nad Festiwalem Odkrycia objęły „Gazeta Wyborcza”, serwis PAP „Nauka w Polsce”, radio TOK FM, dwumiesięcznik „Urania. Postępy Astronomii” i miesięcznik „Wiedza i Życie”Książki dla młodych badaczy ufundowało Wydawnictwo Naukowe PWN.Nagrody pieniężne dla laureatów Polskiej Edycji EUCYS zawdzięczamy Fundacji PZU. 

Dodatkowe informacje:

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

media@fundusz.org

+48 22 848 24 68

ĉ
Łukasz Partyka,
17 mar 2015, 00:28
ċ
Łukasz Partyka,
17 mar 2015, 00:25
ċ
Łukasz Partyka,
8 mar 2015, 14:02
Comments