2014.11 - Nowi Stypendyści

fot. S. Soberski

Nowi stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

W niedzielę 16 listopada 2014 na Zamku Królewskim w Warszawie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zainaugurował 32. rok programu pomocy wybitnie zdolnym. Głównymi bohaterami uroczystości było pół setki nowych stypendystów Funduszu, którzy odebrali swoje nominacje. W poniedziałek wzięli udział w pierwszych funduszowych zajęciach w tym roku szkolnym.

– Przyszłości nie znamy, ale wiemy jedną rzecz: to wy musicie tę przyszłość wymyślić. I do was będzie należała realizacja tej wizji. Życzę wam bardzo serdecznie, żebyście wymyślili i zrealizowali piękną przyszłość dla naszego kraju – powiedział do nowych stypendystów prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk goszczący na niedzielnej uroczystości.

W powitaniu nowych stypendystów wzięło udział grono członków i współpracowników stowarzyszenia, w tym – wielu dawnych stypendystów, dziś już z doktoratami, habilitacjami, tytułami profesorskimi. Mówcy zwracali uwagę, że przyjęcie do programu to nie tyle dyplom do powieszenia na ścianie. To zaproszenie do wspólnej pracy nad problemami naukowymi i wyzwaniami artystycznymi.

– Najlepszy, to nie jest ktoś, kto wygrywa i zostawia innych w tyle – podkreślała w swoim przemówieniu dyrektor Maria Mach, również dawna stypendystka. – Chciałabym, żeby w tym, co robicie, przydarzyła wam się taka sytuacja, że ludzie powiedzą nie tylko „jak on to dobrze zrobił!”, ale poczują wdzięczność i zachwycą się „jak dobrze, że on to zrobił!”.

W roku szkolnym 2013/2014 zarząd stowarzyszenia przyjął do programu 529 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 344 młodych naukowców, 139 muzyków, 36 plastyków i 10 tancerzy baletowych.

111 osobom przyznano dodatkowo tytuł Stypendysty KFnrD, w tym 54 - po raz pierwszy.

To ta ostatnie grupa została zaproszona do Warszawy na trzydniowe spotkanie. Uczestnicy zwiedzali warszawskie muzea, Centrum Nauki Kopernik i oczywiście – Zamek Królewski. W ramach spotkania, zdolni uczniowie byli także w operze, a przede wszystkim – wzięli udział w szeregu spotkań i seminariów z różnych dziedzin, zorganizowanych wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Sztuk Pięknych i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

W spotkaniu wzięli udział także rodzice i nauczyciele nowych stypendystów. Fundusz zorganizował dla nich warsztaty na temat pracy ze zdolnymi uczniami.

Warsztaty, zajęcia i wizyty w muzeach trwały od soboty do poniedziałku. Jeszcze w listopadzie ruszają warsztaty badawcze i seminaria zorganizowane dla wszystkich uczestników programu. Kolejne zajęcia, obozy naukowe, koncerty, wystawy i rozmaite projekty służące rozwojowi talentów będą trwały do końca lata.


Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów działające od 1981 roku. Z jego pomocy skorzystało już ponad 6.000 młodych Polaków. Dziś zmieniają oblicze polskiej nauki, wyraźnie słychać ich głos w polskiej kulturze. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ma status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000044710).

Od stycznia 2012 roku partnerem strategicznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest Grupa PZU. Jedna z największych instytucji finansowych w Polsce postawiła na nową inwestycję – wsparcie najzdolniejszej polskiej młodzieży.

Wsparcie PZU pozwala Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci nie tylko kontynuować prowadzony program, ale również uzupełniać go o nowe elementy. Stowarzyszenie rozwija działalność, docierając do młodych naukowców i artystów w większym zakresie przez Internet i zacieśniając współpracę z dawnymi stypendystami, którzy dziś są wyróżniającymi się studentami, uznanymi naukowcami i znakomitymi twórcami.


Więcej o programie i rekrutacji zdolnej młodzieży można przeczytać na stronie stowarzyszenia: WWW.FUNDUSZ.ORG

ą
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci,
17 lis 2014, 08:28
ċ
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci,
17 lis 2014, 08:04
Comments